Nordplus projekts Nr.NPHE-2024/10135

“Valsts robežsardzes koledžas studējošo un docētāja mobilitāte Igaunijas Republikā 2024/2025”

 

Mērķis: 3 Valsts robežsardzes koledžas studējošo (turpmāk- VRK) un 1 VRK pārstāvja 5 dienu mobilitāte Igaunijas Drošības zinātņu akadēmijā, Igaunijas Republikas Policijas un Robežsardzes pārvaldes robežpārbaudes struktūrvienībās: Tallinas lidostā, Narvas autoceļu robežšķērsošanas vietā.

Nordplus studējošo mobilitātes mērķis ir pilnveidot VRK studējošo zināšanas un prasmes robežu pārvaldības jomā Igaunijas Drošības zinātņu akadēmijā, kā arī nostiprināt profesionālo kompetenci ēnojot Igaunijas Republikas robežpolicistu darbu Igaunijas Republikas Policijas un Robežsardzes pārvaldes robežpārbaudes struktūrvienībās (Tallinas lidostā un Narvas autoceļu robežšķērsošanas vietā) un aprobējot iepriekš iegūtās teorētiskās zināšanas praksē. Studējošie gūs ieskatu par robežpārbaudes procedūru organizēšanas un īstenošanas, lēmumu pieņemšanas, robežšķērsošanas vietas norīkojumu,  personu un transportlīdzekļu robežpārbaudes organizācijas kārtību un labāko praksi robežšķērsošanas vietās I un II līnijā. 

Nordplus personāla mobilitātes mērķis ir izkopt VRK pārstavja profesionālās prasmes docējot lekcijas Igaunijas Drošības zinātņu akadēmijas studējošajiem robežšķērsošanas jomā, tādējādi panākot abu izglītības iestāžu īstenoto formālas izglītības programmu studiju kursu satura metodisko un teorētisko pilnveidi, ietverot kursa tēmas detalizētāku apskati un ārvalstu amatpersonu labāko praksi par likumdošanas un dažādu procedūru atšķirībām un piemērošanas kārtību.

Projekta īstenošanas periods: 2024. gada 1. maijs-2025.gada 1. oktobris.

Piešķirtais finansējums: 2570 EUR (apgūts)

3 Valsts robežsardzes koledžas studējošie un 1 Valsts robežsardzes personāla pārstāvis 2025.gada 17. -21. martā īstenoja Nordplus programmas mobilitāti Igaunijas Republikā.

Saskaņā ar izstrādāto programmu, 5 dienu laikā koledžas Nordplus mobilitātes dalībnieki apmeklēja Igaunijas Republikas Policijas un Robežsardzes pārvaldes Luhamaa, Koidula un Narva autoceļu robežšķērsošanas vietas, Koidula un Narva dzelzceļa, Sillamäe ostas un Tallinas pasažieru (Vanasadam) ostas robežšķērsošanas vietas, Tallinas lidostas robežšķērsošanas vietu un  Aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centru, kā arī  Igaunijas Drošības zinātņu akadēmiju Tallinā un mācību centru (Narvā).

Papildus vizītēm Igaunijas Republikas Policijas un Robežsardzes pārvaldes struktūtvienībās  koledžas pārstāve- pulkvežleitnante Jekaterina Livdāne docēja lekcijas Igaunijas Drošības zinātņu akadēmijas studējošajiem un iepazīstināja tos ar aktualitātēm Latvijas Valsts robežsardzē, būtiskākajiem apdraudējumiem robežšķērsošanas vietās un robežuzraudzības nodaļās uz Latvijas Republikas valsts robežas ar Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku, kā arī lidostā “Rīgā”.

Nordplus programmas ietvarā īstenotā studējošo mobilitāte Igaunijas Republikā tiks atzīta kā daļa no Valsts robežsardzes koledžas studējošo 8 nedēļu garās prakses Valsts robežsardzes struktūrvienībās, tāpēc Nordplus mobilitātes aktivitātes bija rūpīgi pārdomātas un cieši saistītas ar prakses laikā noteikto uzdevumu izpildi.

Aiga Kroiče (studējošā): “Vizītes laikā Igaunijas Drošības zinātņu akadēmijā tikām iepazīstināti ar unikālo mācību modeli, tā ir vienīgā iestāde, kas nodrošina profesionālo, profesionālo augstāko izglītību un maģistra studijas valsts iekšējās drošības jomā Igaunijā. Drošības zinātņu akadēmijas studējošie sniedza informāciju par studiju programmu, studiju norisi un praktiskajām nodarbībām. Iespaidīga bija virtuālo simulāciju izmantošana apmācību procesā, kas ir papildus mācību metodiskais līdzeklis dažādu situāciju praktiskajai apguvei vienlaicīgi vairākiem dienestiem, veicinot sadarbību starp tiem. Šī bija vērtīga pieredze, kas iedvesmoja jaunu ideju ieviešanai izglītības pilnveidošanai Valsts robežsardzes koledžā, kā arī stiprinās starptautisko sadarbību arī izglītības jomā.”

Lauris Binduks (studējošais):Sillamäe ostā bija iespēja redzēt kā savu darbību veic nodokļu un muitas pārvaldes amatpersonas, kuras ir tiesīgas veikt arī robežpārbaudes, tāpēc ostā nav robežsargu, kas bija pārsteidzoši. Tallinas lidostas robežkontroles punktā varēju iepazīties ar robežsargu dienesta specifiku un kā tiek apvienota robežsardzes un policijas uzdevumu izpilde, papildus bija iespēja izpētīt arī dažādus konfiscētos viltotos dokumentus. Likās interesanti, ka civiliedzīvotājiem ir iespēja pieteikties brīvprātīgo darbam, lai sniegtu atbalstu policijas darbā. Kopumā guvu pozitīvu, lietderīgu un izglītojošu pieredzi.”

Kirils Larionovs (studējošais):“Bija iespēja apmeklēt Koidulas un Narvas robežkontroles punktus. Koidulas RKP, kur notiek gan transportlīdzekļu, gan gājēju robežparbaudes, savukārt Narvas RKP tikai gājēju. Igauņu robežsargu dienesta organizācija, attieksme pret kolēģiem, robežšķērsotājiem, infrastruktūra, tehniskais aprīkojums atstāja tikai pozitīvu iespaidu. Īpaši atmiņā palika kā tiek organizēta elektroniskā rindu pārvaldība, kur robežšķērsotāji laicīgi reģistrējas valsts robežas šķērsošanai, līdz ar ko pie RKP neveidojas sastrēgumi. Uzskatu šo pieredzi par lietderīgu.”

Jekaterina Livdāne: Nordplus mobilitāte bija lietderīga profesionālās darbības pilnveidošanā docētāja statusā. Var atzīmēt profesionālo ieguvumu pieredzes bagātināšanā, veidojot saskarsmi ar citas valsts tiesībsargājošo iestāžu docētājiem un amatpersonām, kā arī iespēju iepazīties ar citas ārvalsts mācību iestādes mācību procesa organizāciju un tehnisko nodrošinājumu. Augsti vērtējama ir koledžas studējošo praktiskās pieredzes pilnveidošanas iespēja robežpārbaudes organizēšanas jomā, papildus sniedzot iespēju attīstīt studējošo analītisko un kritisko domāšanu, spēju vērtēt un salīdzināt dažādas pieejas robežpārbaudes procesa organizēšanai, turklāt iegūtās zināšanas un atziņas koledžas studējošie varēs ietvert kvalifikācijas darbu izstrādes procesā”.