Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas „Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” Divpusējās sadarbības fonds

ILNG

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas „Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana”

Divpusējās sadarbības fonda finansējuma iniciatīva

«Valsts robežsardzes koledžas un Norvēģijas Policijas universitātes koledžas sadarbības jomu apzināšana un pieredzes apmaiņa tiesībsargājošo izglītības iestāžu amatpersonu (robežsargu) izglītības programmu īstenošanā, integrējot ES (Frontex Aģentūras) ietvarstruktūras prasības, un pētnieciskās darbības attīstībā»

 

Iniciatīvas mērķis ir iepazīt Valsts robežsardzes koledžas un Norvēģijas Policijas universitātes koledžas darbības specifiku un lomu tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu (robežsargu) profesionālajā sagatavošanā,  iezīmēt iespējamās starpiestāžu sadarbības jomas un sadarbības aktivitāšu formas.

Aktivitātes:

  • Pieredzes apmaiņas vizīte Norvēģijas Policijas universitātes koledžā (05.03.-07.03.2025.)
  • Norvēģijas Policijas universitātes koledžas pārstāvju dalība Valsts robežsardzes koledžas rīkotajā X starptautiskajā zinātniski praktiskajā konferencē “Robežu drošība un pārvaldība” (06.11.2024.)
  • Valsts robežsardzes koledžas partneriestāžu pārstāvju no Igaunijas, Lietuvas, Norvēģijas, Polijas, Somijas, Ukrainas, Moldovas dalība Latvijas Republikas Valsts robežsardzes 105.gadadienas svinīgajos pasākumos Rīgā (07.11.2024).

Iniciatīvas īstenošanas periods: 2024.gada 1.novembris līdz 2025.gada 31.martam.

Piešķirtais finansējums: 12 846 euro

ILNG

IEPAZĪT CITĀDU PIEREDZI

Pamatojoties uz Vienošanos Nr.EEZ/DSF/VRK/2024/1* četri Valsts robežsardzes koledžas pāsrtāvji 2025.gada 6.-7. martā īstenoja pieredzes apmaiņas vizīti Norvēģijas Policijas universitātes koledžā, Oslo, Norvēģijā.

Vizītes mērķis bija iepazīt Norvēģijas Policijas universitātes koledžas darbības specifiku un lomu tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu (robežsargu) profesionālajā sagatavošanā,  kvalifikācijas pilnveides nodrošināšanā,  dalīties labās prakses piemēros, īstenojot formālās un neformālās izglītības programmas, kā arī iezīmēt iespējamās starpiestāžu sadarbības jomas. Savās prezentācijās Valsts robežsardzes koledžas pārstāves iepazīstināja Ziemeļu partnervalsts - Norvēģijas policijas universitātes koledžas un Nacionālā robežkontroles mācību centra pārstāvjus ar Latvijas Valsts robežsardzes amatpersonu izglītošanas  sistēmu, sīki aprakstot gan nacionālās, gan arī starptautiskās prasības un izglītības standartus, kas tiek ievēroti  veidojot, īstenojot un aktualizējot formālās un neformālās izglītības programmas robežsargiem, apzinot robežsargu mācību vajadzības un ņemot vērā nozares aktualitātes, nodrošinot savlaicīgu robežsargu profesionālās kompetences  pilnveidi. 

Latvijas kolēģu sniegtās atziņas tika augstu novērtētas no norvēģu puses, jo gan Norvēģijas Policijas universitātes koledža, gan arī  Norvēģijas Nacionālais robežkontroles mācību centrs šobrīd aktīvi strādā pie nacionālās apmācību sistēmas izveidošanas Norvēģijas policijas inspektoru, kuri veic robežkontroles uzdevumus, izglītošanai, kā arī attiecīgās izglītības programmas izveides, integrējot tajā Eiropas Savienības prasības un standartus robežas un krasta apsardzes apmācībai.

Ar mērķi labāk izprast robežsargu (Norvēģijā – policistu, kas pilda robežsargu funkcijas) nozares aktualitātes un pašreizējos izaicinājumus, vizītes laikā attālināti tika nodrošināta saslēgšanās ar Norvēģijas Storskog Robežšķersošanas vietas (robežojas ar Krieviju un ir 1028 km attālumā no Oslo) priekšnieku Goran Johansen Stenseth  un Latvijas Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Grebņevas I.kat. robežkontroles punkta priekšnieku Ivaru Rancānu.

Koledžas pārstāvēm tika nodrošināta iespēja apmeklēt un klātienē novērot Oslo lidostā strādājošo Norvēģijas policijas inspektoru darbu, kā arī apskatīt Norvēģijas Policijas Nacionālo robežkontroles mācību centru Oslo lidostā. Ir jāmin, ka Policijas inspektoru izglītošanā ļoti būtisks faktors ir mācības darba jeb dienesta vietā, kur pieredzējušu policijas inspektoru vadībā jauniesācēji apgūst sākotnējās iemaņas dokumentu pārbaudē, intervēšanā un profilēšanā. 

Neskatoties uz robežsargu darba specifikas atšķirībām abās valstīs, īstenotā vizīte bija ļoti piesātināta, izglītojoša un diskusijas par turpmāko sadarbību, rosinoša, kas noteikti nākotnē pavērs iespējas iesaistīties savstarpējā pētnieciskajā darbībā, starptautisko projektu īstenošanā, gan arī labās prakses piemēru apmaiņā, nodrošinot robežsargu izglītības sistēmas funkcionalitāti un atbilstību mūsdienu prasībām.

 

*Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.– 2021. gadam programmas "Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana" Divpusējās sadarbības fonda iniciatīvas “Valsts robežsardzes koledžas un Norvēģijas Policijas universitātes koledžas sadarbības jomu apzināšana un pieredzes apmaiņa tiesībsargājošo izglītības iestāžu amatpersonu (robežsargu) izglītības programmu īstenošanā, integrējot ES (Frontex Aģentūras) ietvarstruktūras prasības, un pētnieciskās darbības attīstībā”

 

 

ILNG

Norvēģijas Policijas universitātes koledžas pārstāvji pirmo reizi piedalās Valsts robežsardzes koledžas konferencē

Izmantojot Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas „Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” Divpusējās sadarbības fonda finansējumu*, 2024.gada 6.novembrī 4 Norvēģijas Policijas universitātes koledžas pārstāvji piedalījās Valsts robežsardzes koledžas rīkotajā X starptautiskajā zinātniski praktiskajā konferencē “Robežu drošība un pārvaldība”. Konference tika īstenota hibrīdrežīmā, tādējādi nodrošinot gan klātienes, gan attālinātu darbību un kopumā pulcējot 60 klausītājus.

Konferences mērķis bija apzināt jaunāko pētījumu rezultātus un apkopot labāko praksi inovatīvu risinājumu izstrādē un ieviešanā robežu drošībā un pārvaldībā, veicinot diskusiju par migrācijas izaicinājumiem un sabiedrības drošību, integrēto robežu pārvaldību, sadarbības lomu robežu drošībā un pārvaldībā, jaunāko tehnoloģiju nozīmi valsts drošībā, tiesībsargājošo iestāžu personāla izglītošanas izaicinājumiem, kā arī par ētiskajiem un psiholoģiskajiem aspektiem robežu drošībā un pārvaldībā.

Līdz ar konferences ārvalstu dalībniekiem no sešām Robežsardzes izglītības iestādēm, kā arī Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras, konferencē piedalījās arī pašmāju Valsts robežsardzes un Valsts robežsardzes koledžas sadarbības partneri.

Konferences ietvarā Norvēģijas Policijas universitātes koledžas pārstāvji iepazīstināja klātesošos ar savu pētījumu “Integrēta robežu pārvaldība un apmācība-darbības jomas pārskats. Provizoriskie rezultāti.”  Norvēģijas pārstāvji pauda savu viedokli arī konferences paneļdiskusijās. Konferencei iesniegtie pētījumi tiks apkopoti un publicēti Iekšējās drošības un civilās aizsardzības zinātņu žurnālā “Border security and management”.

Ar mērķi iepazīt Valsts robežsardzes koledžas darbības nianses un pamatfunkcijas, kā arī gūt ieskatu Valsts robežsardzes koledžas ārvalstu partneriestāžu darbības specifikā un aktualitātēs, Konferences noslēgumā ārvalstu viesi, tai skaitā Norvēģijas pārstāvji, piedalījās diskusijās Valsts robežsardzes koledžā, kā rezultātā vienojās par vairākiem priekšlikumiem starpiestāžu sadarbības stiprināšanā.

*Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas „Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” Divpusējās sadarbības fonda finansējuma iniciatīva

“Valsts robežsardzes koledžas un Norvēģijas Policijas universitātes koledžas sadarbības jomu apzināšana un pieredzes apmaiņa tiesībsargājošo izglītības iestāžu amatpersonu (robežsargu) izglītības programmu īstenošanā, integrējot ES (Frontex Aģentūras) ietvarstruktūras prasības, un pētnieciskās darbības attīstībā”

 

ILNG

Valsts robežsardzes koledžas sadarbības partneri piedalās Valsts robežsardzes 105.gadadienas svinībās

Valsts robežsardzes koledžas Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. - 2021. gada perioda programmas „Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” Divpusējās sadarbības fonda ietvarā iesniegtās iniciatīvas* viena no aktivitātēm bija Valsts robežsardzes koledžas ārvalstu sadarbības partneru dalība Valsts robežsardzes 105.gadadienas veltītajos svinīgajos pasākumos. 

2024. gada 7. novembrī ārvalstu sadarbības partneri no  Igaunijas, Lietuvas, Norvēģijas, Polijas, Somijas, Ukrainas un Moldovas Robežsardzes izglītības iestādēm, līdz ar pieaicinātajiem viesiem,  apmeklēja svinīgo dievkalpojumu Rīgas Doma baznīcā, piedalījās svinīgajā ziedu nolikšanas ceremonijā pie Brīvības pieminekļa un svinīgajā sanāksmē koncertzālē “Ziemeļblāzma”, kuras laikā tika pasniegti valsts līmeņa apbalvojumi.

No ārvalstu viesu puses dalība svinīgajos pasākumos tika novērtētā ļoti atzinīgi un Valsts robežsardzes koledžas ārvalstu viesi atzina, ka dalība šādos svinīgajos pasākumos ļauj iepazīt Latvijas Republikas Valsts robežsardzes tradīcijas un pamatvērtības, to mantojuma nozīmi robežapsardzības uzdevumu īstenošanā, patriotisma stiprināšanā un robežsarga tēla popularizēšanā sabiedrībā.

Partneriestāžu iesaiste svinīgajos pasākumos ļauj stiprināt esošās un nodibināt jaunas potenciālas partnerības tiesībsargājošo izglītības iestāžu vidū, tika iezīmētas aktivitātes, kas sekmēs Robežsardzes izglītības iestāžu savstarpējo sadarbību, labās prakses piemēru pārņemšanu, pievēršot īpašu uzmanību problēmjautājumiem ar ko saskaras robežsargu izglītības iestādes īstenojot tiesībargājošo iestāžu amatpersonu izglītošanu  hibrīddraudu kontekstā.  2025. gada martā ir plānota Valsts robežsardzes oledžas pārstāvju vizīte Norvēģijas Policijas universitātes koledžā, kur sīkāk tiks iztirzāta abu izglītības iestāžu loma tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu profesionālās sagatavošanas un kvalifikācijas paaugstināšanas nodrošināšanā.

*Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014.-2021. gada perioda programmas „Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” Divpusējās sadarbības fonda finansējuma iniciatīva “Valsts robežsardzes koledžas un Norvēģijas Policijas universitātes koledžas sadarbības jomu apzināšana un pieredzes apmaiņa tiesībsargājošo izglītības iestāžu amatpersonu (robežsargu) izglītības programmu īstenošanā, integrējot ES (Frontex Aģentūras) ietvarstruktūras prasības, un pētnieciskās darbības attīstībā”